خواص گوجه سیاه

پیشگیری و درمان بیماریهای قلبی و عروقی/دیابت نوع دو/مبارزه با زوال سیستم عصبی به دلیل پیری/پیشگیری از انواع سرطان/چربی سوزی و پیشگیری از چاقی/کند کردن عارضه پیر چشمی /تنها بخشی از خواص این محصول ارزشمند است.

انتوسیانین anthocyaninچیست؟

انتوسیانین از دو کلمه یونانی به معنای گیاه (anthos)و ابی (kianos)مشتق شده است .انتوسیانین ها مهمترین گروه از رنگدانه های طبیعی بعد از کلروفیل ها هستند که غیر سمی ومحلول در اب بوده و در سطح وسیعی در مایع سلولهای گیاهی وجود دارند این رنگدانه های فلاونوئیدی مسئول رنگهای قرمز “ابی”بنفش و سیاه در بسیاری از میوه ها و سبزیجات میباشند

در حال حاضر توجه به حضور انتوسیانین ها در مواد غذایی به دلیل تاثیر انها در سلامتی انسان افزایش یافته است.محققان در رابطه با نقش انتوسیانین ها در کاهش بیماریهای کرونری قلب “افزایش حد بینایی”دارا بودن خواص
انتی اکسیدانی”خواص ضد سرطانی و مشکلات دیابتی و چاقی نتایجی را ارائه کرده اند

و علت را در قابلیت بالای انتوسیانین ها برای جذب رادیکالهای ازاد موجود در بدن میدانند. انتوسیانین ها دارای ظرفیت قابل توجهی به عنوان رنگ خوراکی سالم و موثر در صنایع غذایی هستند.این ماده رنگدانه همه محصولات سیاه رنگ است.

انتوسیانین میزان خطر ابتلا به عوارض قلبی وچاقی مفرط را کاهش میدهد.انواع مختلفی از رژیم های غذایی ویژه لاغری وجود دارد که در انها از انتوسیانین استفاده شده وباعث کم شدن وزن افراد شده است این ماده در غشای خارجی سلول ها متمرکز است.

رنگ انتوسیانین ها بستگی به ساختار ومیزان اسید ماده خوراکی دارد.موشهایی که تحت رژیم غذایی بنفش قرار گرفتند اسیب به قلب این موشها 30 درصد کاهش یافته و چربی بدن انها نیز کاهش یافت.
گسترش بیماری های قلبی و عروقی به دلیل تشکیل پلاک ها “فشار خون بالا”کلسترول LDL واختلال عملکرد اندوتلیوم عروق است.تاثیر انتوسیانین ها در مقابله با بیماری های قلبی و عروقی ممکن است به دلیل افزایش ظرفیت انتی اکسیدانی پلاسمای خون.حفاظت در برابر اکسیداسیون LDL.

و فعالیت ضد التهابی و ضد پلاکی انتوسیانین ها باشد.در یک مطالعه روی انسان ها که توسط دکتر(ارلوند) در سال 2008 انجام شد مشخص کردکه مصرف محصولات حاوی انتوسیانین باعث کاهش غلظت کلسترول و افزایش ظرفیت انتی اکسیدانی پلاسما می شود.

در تحقیقی دیگر که توسط (رندریو) و دیگران در سال 2012 به انجام رسید نشان داد که اثر قوی رژیم های غذایی سرشار از فلاونوئید ها یعنی ان هایی که حاوی انتوسیانینهستند روی تعدیل عملکرد نورون ها تاثیر بسیاری داشته وهمچنین میوه های سرشار از انتونتوسیانین اثرات بسیار مفیدی برای مبارزه با زوال سیستم عصبی و اختلال شناختی در اثر پیری دارند.گوجه سیاه با دارا بودن مقدار زیادی از ماده انتوسیانین به دلیل داشتن رنگ سیاه یکی از بهترین و مفید ترین محصولات گیاهی موجود در دنیا به دلیل استفاده روزمزه از محصول گوجه فرنگی در انواع سالادها”غذا ها و چاشنی های غذایی شناخته شده است و علاوه بر تمامی خواص گوجه فرنگی حاوی ماده ارزشمند انتوسیانین میباشد.گوجه سیاه در همه کشورهای پیشرفته دنیا به داروخانه گیاهی شهرت یافته است.

تاریخچه گوجه سیاه

خالی از لطف نیست که اطلاعاتی هم در مورد تاریخچه گوجه سیاه داشته باشید .

تهیه و خرید گوجه سیاه

برای تهیه این محصول با ارزش میتوانید از بخش خرید گوجه سیاه در سایت این محصول را به راحتی تهیه کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *