تاریخچه گوجه سیاه

گوجه سیاه اولین گوجه ایست که دارای خواص انتوسیانین میباشد .دانشمندان از سال 1960 در فکر تولید گوجه ای با خواص انتوسیانین بودند .

دانشمندان متوجه شدندکه این ماده در ساقه و برگ بعضی از گوجه های وحشی وجود دارد و سعی میکردند که این خاصیت را از برگ و ساقه به میوه منتقل کنند و بالاخره تیم تحقیقاتی پروفسور جیم میرس jim myersدر سال 2012 در دانشگاه Oregon امریکا موفق شدند با گرده افشانی گوجه های وحشی از کشورهای شیلی و جزایر گالاپاگاس و گوجه معمولی گوجه سیاه را با نام علمی ایندیگورز را بدون دستکاری ژنتیکی و به صورت کاملا طبیعی که دارای خواص انتوسیانین میباشد رابه تولید برسانند.

این واریته را نباید تا زمان رسیدن کامل برداشت کرد چون اگر زود برداشت شود خواص انتوسیانین به طور کامل در محصول نخواهد بود .با توجه به سرانه مصرف گوجه فرنگی در کشور امریکا که چهارمین محصول پر مصرف شناخته شده است میتوان از این محصول در جهت بالا بردن سطح سلامت جامعه استفاده کرد.

مطلب فوق(بر گرفته شده از سایت دانشگاه ارگن).رنگ سیاه این گوجه به دلیل دارا بودن مقدار زیادی از ماده انتوسیانین میباشد که یکی از قویترین انتی اکسیدانهای شناخته شده تا به امروز میباشد.

تاریخچه تولید گوجه سیاه در ایران

گلخانه کفایی پس از اطمینان از سلامت بالای این محصول و 6 ماه پس از تولید گوجه سیاه در کشور امریکا با تهیه بذر اصلی به تعداد بسیار اندک “مبادرت به کاشت این گیاه ارزشمند در سیستم هیدروپونیک کرده و با اشنایی تجربی با نیازهای غذایی و اقلیمی در جهت بالا تر بردن کیفیت و رنگ سیاه این محصول :در سال دوم اقدام به کاشت انبوه گوجه سیاه نموده و با هیبرید کردن این محصول توانسته ایم که به نتایج شگفت انگیزی در بالا بردن (وزن و سیاهی )رنگ این محصول دست یابیم و با دارا بودن کادری مجرب توانسته ایم در تولید و فراوری این محصول ارزشمند ” همگام با استانداردهای روز دنیا و با دارا بودن نشان استاندارد حد مجاز الاینده ها در محصولات گلخانه ای قدمی بزرگ را در عرصه کشاورزی کشور عزیزمان ایران را برداریم.

خواص گوجه سیاه

گوجه سیاه خواص بسیار ارزشمندی بدلیل وجود آنتوسیانین ها دارد که در مقاله خواص گوجه سیاه کامل توضیح داده ایم

تهیه و خرید گوجه سیاه

همانطور که گفتیم گلخانه کفایی اولین تولید کننده گوجه سیاه در کشور بوده و میتوانید از بخش خرید گوجه سیاه  در سایت این محصول را تهیه کنید

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *